PIELGRZYMKA po dar ODPUSTU w JUBILEUSZOWYM ROKU MIŁOSIERDZIA - SZLAKIEM SANKTUARIÓW WARMII i MAZUR

 

 

Na dzień 27 maja 2016r. - PARAFIA św. Rocha w CIEKSYNIE zorganizowała Pielgrzymkę do Sanktuariów: w Gietrzwałdzie, Stoczku Klasztornym i Świętej Lipce. Pątnicy mieli okazję zobaczyć także Kalwarię w Głotowie i zamek gotycki w miasteczku Reszel.   

Galeria

 

 

PROGRAM  PIELGRZYMKI:

Wyjazd z parkingu przed kościołem w Cieksynie   -  o godz. 5.00  !!!

CIEKSYN – Płońsk – Glinojeck - Mława – Nidzica – Olsztynek – GIETRZWAŁD [trasa 170 km]

Dojazd na miejsce ok. godz. 7.30  [możliwość przystąpienia do spowiedzi świętej u księży zakonników w Bazylice] 

O 8.00 spotkanie z Przewodnikiem - Bratem Zakonnym Jarosławem (naszym ziomkiem pochodzącym z diecezji płockiej). Wysłuchanie historii objawień maryjnych. Zwiedzanie Kapliczki objawień i cudownego źródełka oraz Bazyliki Narodzenia NMP. Przygotowanie do Eucharystii.

Msza święta - w Roku Miłosierdzia - przed cudownym obrazem Matki Bożej o godz. 9.30

 

Gietrzwałd należy do najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Rocznie odwiedza go blisko 1 mln turystów.

[W 1877 roku dwóm dziewczynkom: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej pokazała się na klonie Matka Boska. Przemówiła do nich po polsku. Barbara Samulowska została po latach zakonnicą i przez wiele lat pracowała na misji w Gwatemali...

W kościele parafialnym p.w. Najświętszej Maryi Panny i Świętych Apostołów Piotra i Pawła znajduje się m.in. cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1505 r.

 Z kościoła przejdziemy także zadrzewioną drogą w kierunku cudownego źródełka, z którego pielgrzymi czerpią wodę w nadziei uleczenia swoich chorób. Opiekunowie tutejszego sanktuarium, księża Kanonicy Regularni Laterańscy od lat odnotowują takie przypadki. Można także obejrzeć tamtejszą potężną Drogę Krzyżową, a w sklepiku przy Domu Pielgrzyma można zakupić książki i dewocjonalia…]

 

GIETRZWAŁD – Jonowo – Łonowo – Garzewko – Różynka – GŁOTOWO  [trasa 33 km]  

Wyjazd z Gietrzwałdu godz. 10.30

Dojazd na miejsce ok. godz. 11.00

Udział w jubileuszowej Drodze Krzyżowej w Roku Miłosierdzia - po pięknych stacjach Kalwarii.

 

 

GŁOTOWO – Dobre Miasto – Lidzbark Warmiński – STOCZEK KLASZTORNY [trasa 37 km]    

Wyjazd z Głotowa ok. godz.12.00

Dojazd do Stoczka Klasztornego -  ok. godz. 13.00  na obiad

 

 

Od godz. 13.30 Spotkanie z ks. Kustoszem Wojciechem Sokołowskim (Marianinem) - rys historyczny Sanktuarium Matki Pokoju. Następnie zwiedzenie i modlitwa prywatna w Celi/Kaplicy więziennej Prymasa Tysiąclecia. Później spacer w przepięknym barokowym ogrodzie.

[Stoczek w sposób szczególny zapisał się w najnowszej historii Polski. Więziono w nim przez rok księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego:  „…Wóz zatrzymał się przed szeroko otwartymi drzwiami, wiodącymi na widny korytarz. Zaproponowano, bym wysiadł. Jesteśmy na korytarzu jasnym i pustym. Jednak „nie tędy droga”. Znów jesteśmy w wozie po to, by wjechać przez wysoką bramę, zbudowaną ze świeżych desek, do ogrodu. Tu przez oszkloną werandę weszliśmy raz jeszcze na ten sam korytarz. Widocznie do „obrzędu instalacji” w nowym miejscu należały drzwi ogrodowe. Wprowadzono mnie na pierwsze piętro, na szeroki korytarz, oświetlony na biało; wszędzie znać świeżą farbę, jestem w obszernym pokoju…”                      

  Stefan Kardynał Wyszyński, „Zapiski więzienne”      

W środku bazyliki znajduje się ołtarz z 1713 roku z obrazem Matki Bożej z 1640 roku. Obraz jest okryty srebrną sukienką z 1687 r. Na obrazie zawieszone są bursztynowe korale – wotum kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 1983 roku obraz został koronowany przez Jana Paweł II.]

 

 

Około godz. 14.45 przejdziemy z krzyżem do „Kalwarii Prymasa” w ogrodzie klasztornym. Pomodlimy się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Zapalimy znicze i odmówimy modlitwę o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

 

 

STOCZEK KLASZTORNY – Wozłowki – Bisztynek – Reszel – ŚWIĘTA LIPKA      [trasa 40 km]  

Wyjazd ok. 15.15

Dojazd na parking przed Sanktuarium w Świętej Lipce ok. godz. 16.15

O godz. 16.30 koncert organowy i spotkanie z Przewodnikiem. Czas na prywatną modlitwę i zakupienie pamiątek.

[Święta lipka - to jeden z najbardziej znanych kościołów na Warmii i Mazurach. To także bardzo znane Sanktuarium Maryjne. Dlatego jest zwana "Częstochową Północy".

Kościół słynie z ruchomych organów zbudowanych w latach 1719-1721. Kościół zbudowano w latach 1687 - 1693. To obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce.

Początki kultu Maryjnego sięgają w Świętej Lipce XIV wieku. Wtedy to bowiem w Kętrzynie skazanemu na śmierć objawiła się Matka Boska i poprosiła o wyrzeźbienie jej postaci z Dzieciątkiem. Więzień w ciągu nocy wyrzeźbił w kawałku drewna figurkę Matki Boskiej. Rankiem, gdy znaleziono przy nim owo dzieło, tak olśniło strażników, że ci poczytując to za znak Bożego ułaskawienia zwrócili skazanemu wolność. Dziękując Matce Boskiej za uratowanie życia, niedoszły skazaniec szedł w kierunku Reszla szukając po drodze dorodnej lipy, na której wedle zaleceń Pięknej Pani miał postawić rzeźbę.

Właśnie tutaj, gdzie stoi obecna bazylika, napotkał wspaniałą lipę. W krótkim czasie miejsce to zasłynęło cudami i uzdrowieniami. Zdziwieni pasterze patrzyli, jak przechodzące obok lipy owieczki klękały, niewidomi odzyskiwali wzrok. Zaczęły przychodzić pielgrzymki wiernych. Proboszcz z Kętrzyna w uroczystej procesji kilkakrotnie przenosił cudowną figurkę do kościoła w mieście. Rzeźba znikała stamtąd i ponownie pojawiała się na drzewie, gdzie ją ustawił ocalony skazaniec. Postanowiono zbudować właśnie tutaj kaplicę. Święta Lipka była już wtedy słynnym miejscem pielgrzymkowym.]

 

ŚWIĘTA LIPKA – Lipowa Góra – RESZEL [trasa 7km]  

Wyjazd ze Świętej Lipki ok. godz. 17.30

W miasteczku Reszel spotkanie z Przewodnikiem.

Zwiedzanie wieży i lochów zamku gotyckiego biskupów warmińskich

 

Około godz. 18.30 wyjazd w drogę powrotną do CIEKSYNA   ;o)   

 

    Galeria