„Z MARYJĄ

EWANGELIZOWALIŚMY

KOŚCIÓŁ PŁOCKI”

 

         W dniu 20 czerwca 2015 r. w Pułtusku - na najdłuższym rynku w Europie - cały Kościół Płocki przywitał uroczyście Obraz Matki Bożej w znaku Jasnogórskiej Ikony. Mszy świętej przewodniczył i kazanie do zgromadzonych wygłosił Kardynał Kazimierz Nycz.  Od tego dnia rozpoczęła się PEREGRYNACJA OBRAZU po diecezji płockiej.

 

        Nawiedzenie każdej parafii odbywało się w podobny sposób. Każda wspólnota parafialna przygotowywała się do tego spotkania z Matką przez 3-dniowe rekolekcje maryjne. Wielu wiernych przystąpiło w tym czasie do sakramentu pokuty, by z czystym sercem spojrzeć w oblicze Czarnej Madonny. Tak wiele osób wspominało czas Peregrynacji, który miał miejsce w naszej diecezji przed 40-tu laty.

       Podczas każdego nawiedzenia parafii obecny był ks. Biskup, który wraz z Proboszczem danej wspólnoty witał Ikonę Jasnogórską i przewodniczył Eucharystii. Tego dnia przepięknie przystrojone ulice, place i kościoły zapełniały się tłumami wiernych, którzy ofiarowali Maryi swoje prośby i dziękczynienia.

        O godz. 21.00 odbywał się Apel Jasnogórski, któremu przewodniczyli Ojcowie Paulini, towarzyszący nieustannie Obrazowi Matki Bożej. O północy natomiast sprawowano tzw. Maryjną Pasterkę – w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych. Wielu wiernych czuwało na modlitwie przy Matce Bożej przez całą noc.

         W ten właśnie sposób - 248 parafii diecezji płockiej, domów zakonnych i stowarzyszeń - przeżyło tak bardzo osobiście swój CZAS NAWIEDZENIA I SPOTKANIA Z NASZĄ MATKĄ I KRÓLOWĄ.

         W sobotę 11 czerwca 2016 r. na placu celebry przed Bazyliką Katedralną w Płocku odbyło się czuwanie modlitewne i uroczystości pożegnania Obrazu. Obecni wysłuchali świadectwa Jana Budziaszka i śpiewem przygotowali się do Mszy świętej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił Arcybiskup Celestino Migliore Nuncjusz Apostolski w Polsce.

        Licznie zgromadzeni księża biskupi z całej Polski, kapłani, siostry zakonne, harcerze, młodzież przygotowująca się do ŚDM w Krakowie i wierni świeccy – byli świadkami podniosłej chwili, w której Pasterz naszej diecezji Biskup Piotr Libera klęcząc przed Obrazem Czarnej Madonny (z przedstawicielami rodzin) dokonał zawierzenia Diecezji Płockiej Matce Bożej. Po uroczystym śpiewie „Te Deum” i przemówieniu Przedstawiciela Generała Ojców Paulinów – nastąpiło przekazanie Obrazu Diecezji Łowickiej.

       Zakończenie Nawiedzenia przeżywaliśmy w wyjątkowych okolicznościach. Składały się na nie: 1050 rocznica Chrztu Polski, przeżywany obecnie Rok Miłosierdzia oraz 25. rocznica pobytu w Płocku św. Jana Pawła II.

       Powtarzając za księdzem Biskupem Piotrem prośmy pokornie: Niech „ziarno Ewangelii, przyniesione nam przez Maryję, stale wzrasta i wyda plon stokrotny. Niech to Boże dzieło i wszelkie dobro, które zainicjowała w naszych sercach Jasnogórska Pani – ciągle się rozwija!”  

  x.T

Galeria