„VIVA CRISTO REY!”-

„Niech żyje Chrystus Król!”

 

             W sobotni poranek 23 kwietnia - wyruszyliśmy wraz z młodzieżą parafii św. Katarzyny w Nasielsku  do Czerwińska na I Pielgrzymkę Liturgicznej Służby Ołtarza. Patronem spotkania był bł. Jose Sanchez del Rio-młody Meksykanin, który nauczył się ministrantury i codziennie służył do Mszy świętej. Chłopiec kochał Chrystusa aż po męczeństwo.

         W pielgrzymce wzięli udział wszyscy, którzy swoją obecnością sprawiają, że liturgia staje się piękniejsza tzn: ministranci, schole parafialne, lektorzy, jak również młodzież zaangażowana w życie swoich wspólnot. Wszyscy uczestnicy zebrali się w „plenerze” obok Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, aby uczestniczyć w Eucharystii pod przewodnictwem Biskupa Mirosława Milewskiego i wielu księży, którzy przywieźli autokarami swoich podopiecznych.

 

          Na początku Liturgii zebrani wraz z kleryckim Zespołem Płockiego Seminarium Duchownego „FRATRES” - zaśpiewali głośno hymn LSO (Liturgicznej Służby Ołtarza) – „Króluj nam Chryste”.  Ksiądz Biskup podczas kazania opowiedział młodzieży o patronie pielgrzymki, bł. Jose Sanchez del Rio, pobożnym chłopcu, który postanowił przyłączyć się do bohaterskich „Cristeros” – chrześcijańskich powstańców walczących w obronie Kościoła. Został jednak schwytany przez wrogów Chrystusa. Uczestnicy pielgrzymki usłyszeli bardzo wymowne przesłanie: „…Wy także musicie udowadniać swoją wierność. Wiara w Jezusa czasami wiele kosztuje. Pamiętajcie jednak, że jako uczniowie Pana Jezusa musimy odważnie dawać świadectwo naszej wiary…”

            Po Mszy świętej nadszedł czas na atrakcje i zabawy, które wszyscy uczestnicy mieli zapewnione „już na starcie”. OSP w Czerwińsku zorganizowało pokaz ratownictwa drogowego i każdy fanatyk Straży Pożarnej mógł zobaczyć swoich bohaterów w akcji ratowniczej człowieka uwięzionego w samochodzie.

             Młodzież z Zespołu Szkół w Wyszogrodzie zaprezentowała instruktaż samoobrony. Wszyscy mogli przekonać się w jak łatwy i szybki sposób można obezwładnić napastnika. W tym samym czasie trwały konkurencje sportowo-sprawnościowe takie jak.: gra w cztery ognie, przeciąganie liny, unoszenie ciężarów, odbijanie piłki i zawody drużynowe. Każdy wygrany z danej konkurencji został nagrodzony na koniec pielgrzymki.

          Na scenie głównej zostały przedstawione dwa spektakle: pierwszy przygotowany przez  uczniów ze Szkoły Katolickiej w Sierpcu pt: ”Balladyna”  w całkiem innej, zabawnej odsłonie. Zaś drugi- „Smak Obłędu” był spektaklem profilaktycznym, wykonany przez Gimnazjum w Wyszogrodzie, który miał  na celu przestrzec przed uzależnieniami.

             Na zakończenie Pielgrzymki wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w ostatniej z konkurencji. Było to wyłonienie szczęśliwego posiadacza nagrody głównej tzn. roweru górskiego. Podczas losowania było dużo emocji, gdyż dopiero za 4 razem jeden z młodych ministrantów został wyczytany i poproszony na scenę jako nowy właściciel jednośladu.

           

              Dziękujemy serdecznie organizatorom, księżom, katechetom i opiekunom oraz wszystkim tym, którzy pokazami i konkurencjami sportowymi ubogacili  I Pielgrzymkę Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Płockiej.

                                                                                   Paolo

Galeria