„POZWÓLCIE DZIECIOM PRZYCHODZIĆ DO MNIE

- NIE PRZESZKADZAJCIE IM… ”

 

        Od października uczniowie klas III szkół podstawowych z terenu naszej parafii sumiennie przygotowywali się do jednego z ważniejszych wydarzeń w swoim życiu, jakim było przyjęcie Jezusa w Komunii świętej. W ramach przygotowań dzieci uczęszczały: na różaniec, roraty adwentowe, modliły się na drodze krzyżowej w wielkim poście. Uczyły się również katechizmu oraz pacierza i sukcesywnie zdawały ten materiał - w kilku turach - na zajęciach katechezy w szkole.

         Po intensywnym czasie przygotowań nadszedł czas na egzamin i próby, które osobiście przeprowadził Proboszcz naszej parafii. Wszystkie dzieci bardzo dzielnie odpowiadały na pytania i cieszyły się z każdej pochwały usłyszanej od Pasterza naszej parafii. Z dużym przejęciem podchodziły także do (nowego, wyciszonego) konfesjonału ćwicząc już w praktyce formułę spowiedzi. Szczęśliwi po zdanym egzaminie – złożonym przed samym ks. Proboszczem (byłym profesorem Seminarium) wrócili do domów i zaczęli planować swoje przyjęcie komunijne.

         Nie tylko domy rodzinne, ale i lokale przygotowywane były na ten jakże ważny dzień. Najpiękniejszym jednak miejscem był nasz parafialny kościół. W piątek 6 maja pokaźna ekipa rodziców po wieczornych Mszach świętych zabrała się intensywnie do pracy „by kościół lśnił i pachniał świeżością”.

         W sobotę dzieci wraz ze swoimi najbliższymi wyruszyły do świątyni by pierwszy raz w życiu przystąpić do sakramentu pokuty. Z powagą podchodziły do konfesjonału i wyznawały swoje grzechy. Po spowiedzi widać było te dziecięce uśmiechy na twarzach, że wszystko się udało.

         Gdy nadszedł wyczekiwany dzień uroczystości - rodzice i chrzestni oraz bliscy gromadzili się wokół małych bohaterów by być przy nich i wspierać duchowo. Wszyscy z ogromnym przejęciem uczestniczyli w Eucharystii.

         Po komunijnym biesiadowaniu w gronie rodzinnym oraz towarzyszącej radości z otrzymanych prezentów, dzieci brały udział w nabożeństwach Białego Tygodnia. Przychodziły w swoich uroczystych strojach, czytały teksty liturgiczne, śpiewały litanię podczas majowego i każdego dnia omadlały inne osoby ze swoich rodzin.

        W ramach podziękowania dzieciom i ich rodzicom za tak sprawne przygotowanie Uroczystości komunijnej zorganizowaliśmy wyjazd do słynnego (w tej części Mazowsza) AQUAPARKU w Jachrance. Grupa licząca prawie 50 osób bardzo aktywnie spędzała czas na basenie korzystając ze wszystkich możliwych atrakcji obiektu. Zabawa nie miała końca, niektórzy pod nadzorem opiekunów uczyli się pływać, inni grali w piłkę, a jeszcze inni relaksowali się w saunie lub w jacuzzi. Po 2 godzinnym szaleństwie wszyscy cali i zdrowi wróciliśmy do autokaru. Dzieci, troszkę zmęczone, ale dużo bardziej szczęśliwe - wróciły do swoich domów. Wielu uczniów klas III pierwszy raz w życiu wybrało się na basen. Była to także doskonała okazja by zabrać ze sobą swoje rodzeństwo lub zapracowanych rodziców. Uśmiech tych maluchów i radość tryskająca z ich niewinnych oczu była bezcenna…

                    MARTA - mama