DO ROZPOCZĘCIA ŚDM – CORAZ BLIŻEJ!!!

 

Dokładnie 100 dni przed światowym spotkaniem młodych, które odbędzie się w Krakowie - Parafialne Centrum Światowych Dni Młodzieży w Cieksynie podsumowało inicjatywy, które od początku obecnego roku szkolnego udało się przeprowadzić w tutejszej wspólnocie parafialnej:

 

 

 

 • W pierwszych dniach września 30-osobową delegacją młodzieży z Cieksyna pojechaliśmy do Płońska, gdzie braliśmy udział w Nawiedzeniu przez Symbole ŚDM tamtejszych wspólnot parafialnych. Wsparliśmy liczebnie działających w tym mieście Wolontariuszy podczas Adoracji Krzyża ŚDM oraz ikony Matki Bożej, Mszy świętej oraz koncertu TGD;
 • W połowie września z okazji Triduum ku czci św. Stanisława Kostki braliśmy czynny udział w konkurencjach sportowych i konkursach, które były zorganizowane w tutejszym ZS nr 3 w Cieksynie na cześć patrona dzieci i młodzieży. Natomiast w sobotę w 40 osób udaliśmy się z pielgrzymką do miejsc bezpośrednio związanych ze „Świętym Młodzieniaszkiem”. Jako reprezentacja naszej parafii mieliśmy zaszczyt nieść Symbole ŚDM przez jeden z etapów pielgrzymki i wędrować te kilka kilometrów do Rostkowa u boku Ordynariusza Diecezji Płockiej - księdza Biskupa Piotra Libery;
 • Dzięki pomysłowości naszych animatorów - całą ekipą: chętnych ze scholki, ministrantów i młodzieży ŚDM wybraliśmy się do parku linowego w Pomiechówku, gdzie mieliśmy okazję wykazać się sprawnością fizyczną, przełamać lęk przed wysokością jak również zintegrować się przy ognisku i wspólnym pieczeniu kiełbasek; 
 • Wraz z chętną młodzieżą i wolontariuszami przygotowaliśmy plakaty, balony i prezentację na ogólnodiecezjalną akcję NAPEŁNIJ DZBAN. Przez całą niedzielę - 25 października - przedstawialiśmy wiernym prezentację o ŚDM i po każdej Eucharystii rozprowadzaliśmy wśród parafian deklaracje przyjęcia w rodzinach pielgrzymów z całego świata;
 •  Podczas Misji Parafialnych i Nawiedzenia Obrazu MB w naszej parafii wystawiliśmy stoisko ŚDM, w którym można było nabyć m. in.: obrazy, różańce, ikony Matki Bożej, obrazki i emblematy maryjne do dekoracji w oknach, świece apelowe itp. Dzięki temu wierni naszej parafii mogli łatwiej udekorować swoje domy i mieszkania na zbliżającą się uroczystość. Dochód z tej sprzedaży przeznaczony był na dofinansowanie lipcowego wyjazdu do Krakowa;
 • W samą uroczystość Nawiedzenia, podczas odwiedzin Czarnej Madonny - każdy z nas: w specjalnych koszulkach, z flagami ŚDM i pochodniami w dłoni oraz sercem oczyszczonym przez Misyjną spowiedź wyruszyliśmy na spotkanie naszej Matki i Królowej. Niektórzy z nas mieli zaszczyt nieść Obraz przez jedną stację w drodze do kościoła. Również w kościele mieliśmy honorowe miejsce tuż przy samej Ikonie. Wszyscy z dumą i radością w sercu wypełnialiśmy swoje obowiązki przy ołtarzu: podczas Mszy powitalnej, podczas Pasterki Maryjnej sprawowanej przez kapłanów związanych z Cieksynem i liturgii pożegnania;
 • By podsumować przebieg Misji Parafialnych i Peregrynacji Obrazu Matki Bożej wyruszyliśmy całą ekipą do Warszawy na polski film „Listy do M 2”
 • Nasi ministranci - którzy także wybierają się do Krakowa - mieli okazję wykazać się w listopadowych rozgrywkach piłki halowej dla Liturgicznej Służby Ołtarza naszego dekanatu. Zmagali się z młodzieńcami okolicznych parafii, którzy służą, na co dzień przy ołtarzu i pomagają w akcjach duszpasterskich swoim księżom.
 • W ramach spotkania młodzieży ŚDM i zbiórki ministrantów wybraliśmy się do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dębinkach, gdzie ks. Tomek wraz z opiekunami zorganizował dla nas zawody sportowe, a później mecz piłki nożnej;
 •  Byliśmy obecni także podczas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Pomagaliśmy w ustawianiu szopki i przy dekorowaniu kościoła.
 • Wspólnie w innymi grupami parafialnymi braliśmy udział w Mszy świętej opłatkowej w naszej świątyni, a po niej wspólnie śpiewaliśmy kolędy oraz podzieliliśmy się białym chlebem;
 • Podczas ferii i sprzyjającej aury zimowej jeździliśmy z naszym wikariuszem i opiekunami na łyżwy do Legionowa i Pomiechówka, gdzie mogliśmy podszlifować swoje umiejętności jazdy na lodzie;
 • Kiedy na dworze zaczęło robić się cieplej i zaczęto zamykać kolejne lodowiska - wspólnie z ministrantami, scholą i naszą młodzieżą ŚDM pojechaliśmy do Jachranki na basen. Był to czas relaksu, konkurencji sportowych i wspólnej zabawy w wodzie;
 • Wielu z nas wzięło także udział w autokarowej Pielgrzymce do Czerwińska. Uczestniczyliśmy tam we Mszy świętej. Każdy mógł również skorzystać z sakramentu pokuty, zyskać Odpust Zupełny w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia i zwiedzić muzeum misyjne, a na koniec obejrzeć i głęboko przeżyć Misterium Męki Pańskiej;
 • Jako Parafialne Centrum Światowych Dni Młodzieży - braliśmy czynny udział podczas obchodów Niedzieli Palmowej w Płocku. Modliliśmy się wraz z naszym ks. Biskupem Piotrem w intencji ŚDM. Podsumowaliśmy to, co udało się do tej pory zrobić i zaplanowaliśmy także ostatnie miesiące przygotowań by ten lipcowy czas przeżyć jak najlepiej;
 • Sezon wiosenny rozpoczęliśmy rajdem rowerowym z naszymi duszpasterzami. Mieliśmy do pokonania 13 km. W połowie trasy odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, zawody sportowe, konkurencje sprawnościowe i przeciąganie liny. Wiele emocji wzbudził również mecz piłki nożnej;
 • W niedzielę 10 kwietnia – dokładnie 100 dni przed wydarzeniami w Krakowie - przygotowaliśmy oprawę liturgiczną podczas Mszy świętej sprawowanej w naszym kościele w intencji ŚDM oraz osób wyjeżdżających z naszej parafii i dekanatu na to wydarzenie;
 • Wielokrotnie byliśmy obecni w Nasielsku - na spotkaniach z Dekanalnym Duszpasterzem Młodzieży, gdzie wsłuchiwaliśmy się w jego wskazówki i rady, aby lepiej przeżyć przygotowania do ŚDM. Mogliśmy tam także dzielić się swoimi doświadczeniami z młodzieżą z innych parafii;
 • Na terenie plebanii w Cieksynie przeprowadziliśmy też kilka spotkań  organizacyjnych zarówno dla młodzieży jak i dorosłych, którzy zaoferowali swoją pomoc. Podczas nich notowaliśmy skrzętnie kolejne inicjatywy, które rodziły się w młodszych i starszych głowach;
 • W Tygodniu Modlitw o Powołania do Służby w Kościele reprezentacja naszej parafii wyjechała do Czerwińska na I Pielgrzymkę Liturgicznej Służby Ołtarza;
 • W niedzielę 24 kwietnia br. przeprowadziliśmy II Edycję akcji „Napełnij dzban”, gdzie również nasi wolontariusze ŚDM przybliżyli wiernym sens spotkania młodzieży z całego świata z papieżem Franciszkiem w Krakowie i wyjątkowość Roku Miłosierdzia. Po Eucharystii młodzież rozdawała wiernym karneciki z modlitwą w intencji ŚDM, a najmłodszym pamiątkowe balony.
 • W ostatni piątek kwietnia gościliśmy w naszej świątyni Dobromira „MAK” Makowskiego. Autora projektu "Rap Pedagogia" i założyciela fundacji "Młodzi dla Młodych”, pedagoga oraz animatora projektów pedagogicznych zajmujących się młodzieżą żyjącą na ulicach. Przed laty sam mierzył się z wieloma problemami będąc wychowankiem Domu Dziecka. Jako młody człowiek przedawkował narkotyki i omal nie umarł. Obecnie jeżdżąc po Polsce dociera do wielu szkół, domów dziecka, domów poprawczych i zakładów karnych mówiąc do młodzieży iż można żyć inaczej. Również w naszej społeczności zrobił na obecnych (zwłaszcza młodych) ogromne wrażenie;
 • W piątek 20 maja br. wybieramy się na Pieszą Pielgrzymkę z Żuromina do Działdowa, aby uczcić pomordowanych tam męczenników II wojny światowej;
 • W sobotę - 4 czerwca - wyruszymy w stronę jezior Lednickich, gdzie będziemy tańcem, śpiewem i modlitwą wielbić Boga. Świętować będziemy 3 jubileusze: 1050 - Rocznicę Chrztu Polski, 800-lecie Zakonu Ojców Dominikanów i 20-lecie Lednicy! Chcemy pokłonić się także śp. Ojcu Janowi Górze i podziękować mu za świadectwo wiary, którym zaraził dziesiątki tysięcy młodych Polaków. Nie może nas tam zabraknąć!!!     

Tak zintegrowani i przygotowani, możemy spokojnie pakować walizki i ruszać do Krakowa, by dobrze przeżyć to historyczne wydarzenie jakim są Światowe Dni Młodzieży 2016 roku.

                                Młodzież z PCŚDM w Cieksynie     ;o)