Pod Twoją obronę- rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe

W tym tygodniu rozpoczynamy miesiąc październik szczególnie poświęcony modlitwie różańcowej zachęcam wszystkich do rodzinnego odmawiania tej modlitwy. W kościele różaniec od poniedziałku do piątku o godzinie 16:30, w sobotę o godzinie 18:30, w niedzielę o godzinie 15:30. W najbliższą sobotę 3 października wyjątkowo nabożeństwo różańcowe o godzinie 17:00. Dzieci otrzymają książeczki, do których będą wklejały naklejki.

Bezpiecznie pod tym płaszczem. Bez Maryi ani rusz. 

Ile razy wsiadam do samochodu, przekręcam kluczyki w stacyjce, wciskam sprzęgło, gaz i… „Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko…”. Obojętnie, czy jadę sama, czy z rodziną. To moja ulubiona modlitwa. Zresztą chyba nie tylko moja. Znam wielu ludzi, którzy tą modlitwą zaczynają podróż; przez cały dzień polecają w niej Matce Najświętszej różne życiowe sprawy.

Moja mama często powtarzała: „Dobrze jest odmawiać jak najczęściej »Pod Twoją obronę«”. I zostało to w mojej głowie i w moim sercu. Matce Bożej po zakończonej Mszy Świętej zawsze polecam wszystkie sprawy moje i moich bliskich.

Chrześcijanie chyba od zawsze wiedzieli, że mogą Matce Jezusa powierzać swoje życie. Wiedzieli to paulini broniący przed Szwedami Jasnej Góry. Bez przerwy odmawiali „Pod Twoją obronę” i... Maryja obroniła przed „potopem” (tak nazywano najazd Szwedów) zakonników i ich klasztor. Modlili się też tą modlitwą generał Józef Haller i jego żołnierze, zanim rozpoczęli bitwę z bolszewikami pod Radzyminem w sierpniu 1920 roku. Dzisiaj tamten zwycięski bój nazywamy Cudem nad Wisłą, bo dowódca wierzył, że tylko z pomocą Maryi żołnierze mogą odeprzeć koszmarny atak ze wschodu.

Dziś, w czasie zarazy koronawirusa, nasi biskupi zachęcają, byśmy tą krótką, ale skuteczną modlitwą pod opiekę Maryi oddali życie swoje i swoich bliskich. Polacy zresztą od wieków w czasie różnych epidemii, jakie nawiedzały nasz kraj, prosili o pomoc Matkę Najświętszą. Niektórzy z Was podczas nabożeństw różańcowych będą otrzymywać obrazki z wizerunkami Matki Bożej, przed którymi modlili się ludzie, błagając o zatrzymanie zarazy.

Bardzo zachęcam do modlitwy różańcowej w październiku i tak jak moja mama prosiła mnie, tak ja Was też proszę: odmawiajcie jak najczęściej modlitwę „Pod Twoją obronę”.