Pielgrzymka Płocka 2021 r.

KOMUNIKAT PRZEWODNIKA GRUPY BŁĘKITNEJ

Przekazuję niezbędne informacje dotyczące pielgrzymowania w roku 2021:
1. Tegoroczna, 40. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę ma, podobnie jak w roku ubiegłym, charakter „sztafetowy”. Każdego dnia wędruje inna grupa, która rano dojeżdża do miejsca wymarszu, a wieczorem wraca do swoich miejscowości.
2. Grupa Błękitna wędruje w tym roku w środę, 11 sierpnia (szósty dzień pielgrzymki) na trasie Buczek-Kaszewice.
3. W tym roku istnieje również możliwość wspólnego wędrowania 6 sierpnia (pierwszy dzień pielgrzymki: Płock-Sokołów; będzie to dzień wdzięczności za 40 pielgrzymek z Płocka na Jasną Górę), oraz 14 sierpnia (ostatni dzień pielgrzymki: Wierzchowisko-Jasna Góra).
4. Zapisy na pielgrzymkę w tym roku są możliwe tylko i wyłącznie u przewodnika grupy ks. Sławomira Ambroziaka, wikariusza par. pw. św. Maksymiliana Kolbego w Nowym Dworze Mazowieckim (osobiście, przez Facebooka i Messengera lub mailowo: ambroslaw@op.pl) najpóźniej do 25 lipca.
5. Koszty pielgrzymki są następujące:
- 10 zł. opłaty pielgrzymkowej
plus:
- 60 zł. opłata za autobus (w obie strony)
- 10 zł. opłata za ubezpieczenie
- *30 zł. dla chętnych koszulka grupy błękitnej
W przypadku niewystarczającej liczby osób wyjazd 06.08 lub 14.08. nie odbędzie się.
Opłaty za autobus i pielgrzymowanie należy uiścić najpóźniej do 25 lipca W przypadku braku opłaty do 25 lipca osoby będą skreślane z listy pielgrzymów.
6. Spotkanie przed pielgrzymkowe będzie miało miejsce 25 lipca (niedziela) w par. św. Maksymiliana Kolbego w Nowym Dworze Mazowieckim po mszy św. wieczorowej (ok. 19:00), wtedy można również dokonać wspomnianych opłat
7. Z racji braku zaopatrzenia na trasie prosimy o zabranie ze sobą prowiantu (a zwłaszcza napojów) na cały dzień, jak również prosimy o wzięcie maseczek i środków dezynfekcyjnych.
8. Nie ma możliwości pielgrzymowania bez wcześniejszego zapisania u przewodnika grupy.
Pozdrawiam,
ks. Sławomir Ambroziak


KOMUNIKAT GŁÓWNEGO PRZEWODNIKA DOTYCZĄCY 40. PIESZEJ PIELGRZYMKI DIECEZJI PŁOCKIEJ NA JASNĄ GÓRĘ W 2021 R.

1. W związku z trwającą epidemią koronawirusa tegoroczna Pielgrzymka nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Mając na względzie bezpieczeństwo, zdrowie, zarówno Pielgrzymów, jak i spotykanych, i goszczących Pielgrzymkę ludzi, a także niepewną sytuację epidemiologiczną, organizujemy Pielgrzymkę w inny sposób.
2. Pielgrzymka jest zorganizowana w oparciu o Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 13 maja 2021 r. Odbyły się także rozmowy z Biskupem Płockim, Piotrem Liberą, księżmi zaangażowanymi w dzieło Pielgrzymki, a także przedstawicielami służby medycznej.
3. Tegoroczna Pielgrzymka będzie miała charakter „sztafety”. Każdego dnia będzie pielgrzymowała inna grupa, pod kierunkiem swojego Ks. Przewodnika i będzie pielgrzymowała jeden dzień. Nie przewidujemy w tym roku noclegów podczas Pielgrzymki czy korzystania ze wspólnych basenów do wieczornego mycia. Przewodnik danej grupy organizuje przyjazd na trasę swojej grupy, a także jej odjazd wieczorem. Apel Wieczorny odbędzie się od razu po dojściu grupy.
4. Wyjątek będą stanowiły dwa dni. Pierwszy, 6 sierpnia będzie Dniem Wdzięczności za czterdzieści Pielgrzymek Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Na ten dzień zapraszamy wszystkich, którzy chcą dziękować za dzieło pielgrzymkowe. Zakończymy ten dzień uroczystym, dziękczynnym Apelem Jasnogórskim w Sokołowie. Na ostatni dzień, z Wierzchowiska na Jasną Górę, czyli 14 sierpnia również zapraszamy wszystkich chętnych.
5. Porządek wędrowania poszczególnych grup będzie wyglądał następująco:
6 sierpnia (piątek) – Dzień Wdzięczności – wszyscy chętni
7 sierpnia (sobota) - grupa Biało-Czerwona (Płock Wschód, Płock Zachód, Bielsk, Bodzanów) – ks. Piotr Szulc
8 sierpnia (niedziela) – grupa Biała (Ciechanów Wschód, Ciechanów Zachód, Strzegowo) – ks. Tomasz Dec i grupa Złota (Przasnysz, Maków, Dzierzgowo) – ks. Łukasz Rogowski
9 sierpnia (poniedziałek) – grupa Zielona (Sierpc, Dobrzyń n/Wisłą, Tłuchowo) i grupa Żółta (Gostynin, Gąbin) – ks. Adam Kowalski i ks. Arkadiusz Ronowicz
10 sierpnia (wtorek)– grupa Granatowa(Płońsk Południe, Płońsk Północ, Raciąż, Wyszogród) i grupa Miedziana (Mława Wschód i Mława Zachód) – ks. Wojciech Nikodymczuk i ks. Patryk Zawadzki
11 sierpnia (środa) – grupa Błękitna (Nasielsk, Zakroczym) – ks. Sławomir Ambroziak
12 sierpnia (czwartek) – grupa Srebrna (Pułtusk, Serock) – ks. Krzysztof Stawicki
13 sierpnia (piątek) – grupa Brązowa (Rypin, Dobrzyń n/Drwęcą, Żuromin) i grupa Pomarańczowa (salezjańska) – ks. Jakub Kępczyński i Ks. Jarosław Stasiński SDB
14 sierpnia (sobota) – wszyscy chętni
6. O wszystkich szczegółach dotarcia na Trasę i powrotu poinformują Przewodnicy Grup.
7. Tegoroczna 40. Piesza Pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę wyruszy pod hasłem: „Idziemy z Józefem”. Będzie ona nawiązaniem do trwającego w Kościele Roku św. Józefa, ogłoszonego przez Papieża Franciszka.
8. Pielgrzymka wyruszy 6 sierpnia 2021 r. z Płockiej Katedry po Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem Biskupa Mirosława Milewskiego o godz. 6 00.
9. Wejście na Jasną Górę będzie 14 sierpnia 2021 r. w godzinach porannych (7.30-8.15), z udziałem Biskupa Piotra Libery. Wszystkich sympatyków Pielgrzymki zapraszamy w tym czasie na Wały Jasnogórskie, na przywitanie i wspólne wejście oraz do udziału na Mszy Świętej o godz. 9:00, kończącej tegoroczną Pielgrzymkę. Zapisów w tym roku dokonujemy u Przewodników Grup bądź u osób przez nich wskazanych.
10. Opłata pielgrzymkowa w tym roku wynosi symboliczne 10 zł od Pielgrzyma. Każdy Pielgrzym otrzyma pamiątkę. Pieniądze będą też przeznaczone na zakup leków oraz działalność Kuchni Pielgrzymkowej. Wpłaty dokonujemy również u Przewodników Grup.
11. Wszystkich, którzy podejmą trud pielgrzymowania prosimy o szczególną ostrożność, rozwagę i zastosowanie się do panujących przepisów.
12. Zapraszamy do duchowego pielgrzymowania wszystkich tych, którzy z racji choroby, pracy bądź innych przyczyn nie mogą pójść pieszo. Pragniemy w ten sposób utworzyć wielką wspólnotę modlitewną, która będzie wspierać wszystkich wędrujących w tak ważnych intencjach Kościoła, Ojczyzny, rodzin i osobistych. Zachęcamy do udziału w wieczornych Apelach Jasnogórskich w swoich parafiach.
Płock, dnia 17 czerwca 2021 r.
Ks. Jacek Prusiński
Główny Przewodnik 40. Pieszej Pielgrzymki
Diecezji Płockiej na Jasną Górę