Świece Caritas na wigilijny stół

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, dlatego jak co roku już od niedzieli 22 listopada rozpoczynamy akcję Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2020. Pragniemy naszą miłością, dobrocią i ofiarą wesprzeć najbardziej potrzebujące dzieci. W ramach tej akcji rozprowadzamy świece: małe po 6 zł i duże z podstawką po 12 zł. Rozpoczynamy tę akcję wcześniej ze względu na pandemię i ograniczoną ilość parafian w kościele. Bardzo prosimy o włączenie się w tę piękną i jakże potrzebną akcję pomocy bliźniemu. Świece można nabyć w niedziele i w dni powszednie po Mszach Świętych w zakrystii.

Świeca Caritas budzi wrażliwość


Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oznacza nadzieję na lepszy los dla setek tysięcy dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia. W ramach 26. edycji akcji Caritas Polska przygotowała ok. 2 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Środki zebrane dzięki dystrybucji świec będą przeznaczone na wakacyjny wypoczynek, bezpłatne posiłki, stypendia, a także wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu. Idea świątecznej świecy Caritas rozpowszechnia się również poza granicami naszego kraju. Dzięki ofiarności Polaków, biorących udział w ubiegłorocznej edycji akcji, udało się odbudować szkołę w syryjskim mieście Aleppo, zniszczoną na skutek działań wojennych. W tym roku część środków zostanie przeznaczona na pomoc dla dzieci z dotkniętej kryzysem humanitarnym Wenezueli.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. Co roku, podczas adwentu, świece są rozprowadzane w parafiach w całej Polsce. Od blisko 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Obecnie jest prowadzona przez Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos. Od początku nawiązuje do idei pustego miejsca przy stole. Światło świecy przypomina Polakom, że na naszą pomoc czekają ci, którzy nas potrzebują.